top of page

Tradycje Wielkanocne

Ostatnio na zajęciach dowiedzieliśmy się wiele na temat tradycji Wielkanocnych. Różnią się w zależności od regionu oraz kraju. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  1. Malowanie pisanek – tradycyjne i popularne zwyczaje związane z Wielkanocą to malowanie pisanek. Jest to zwyczaj zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.

  2. Święcenie pokarmów – w Polsce zwyczaj ten jest bardzo popularny, a polega na tym, że w Wielką Sobotę ludzie zabierają kosze z różnymi produktami do kościoła, gdzie są one święcone przez księdza.

  3. Palmy – w Polsce i innych krajach zwyczajem jest budowanie palmy wielkanocnych, które są bardzo ozdobne i często biorą udział w procesjach ulicznych.

  4. Tydzień Święty – to czas między Niedzielą Palmową a Niedzielą Wielkanocną, w którym codziennie odprawiana jest Msza Święta oraz odbywają się nabożeństwa.

  5. Zajączek wielkanocny – to postać, która według tradycji przynosi dzieciom prezenty w Wielkanoc. W niektórych krajach w miejscu zajączka obdarowuje się jajkami

  6. Wiosenne rytuały – na Wielkanoc często odbywają się różne wiosenne rytuały, takie jak np. palenie wiosny, oczyszczanie domów, zaprawianie gruntów, czy ochrona przed złą energią.

  7. Wielkanocne śniadanie – to ważne dla Polaków wydarzenie, w którym składane są życzenia i dzielone się jajkami z bliskimi. Na stole często pojawiają się tradycyjne potrawy, takie jak kiełbasa, chleb, jajka czy białe kiełbaski.

Dopiszecie coś do naszej listy? Zapraszamy do zabawy!
17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page