Ostatnio na zajęciach dowiedzieliśmy się wiele na temat tradycji Wielkanocnych. Różnią się w zależności od regionu oraz kraju. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
Malowanie pisanek – tradycyjne i popularne zwyczaje związane z Wielkanocą to malowanie pisanek. Jest to zwyczaj zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.
Święcenie pokarmów – w Polsce zwyczaj ten jest bardzo popularny, a polega na tym, że w Wielką Sobotę ludzie zabierają kosze z różnymi produktami do kościoła, gdzie są one święcone przez księdza.
Palmy – w Polsce i innych krajach zwyczajem jest budowanie palmy wielkanocnych, które są bardzo ozdobne i często biorą udział w procesjach ulicznych.
Tydzień Święty – to czas między Niedzielą Palmową a Niedzielą Wielkanocną, w którym codziennie odprawiana jest Msza Święta oraz odbywają się nabożeństwa.
Zajączek wielkanocny – to postać, która według tradycji przynosi dzieciom prezenty w Wielkanoc. W niektórych krajach w miejscu zajączka obdarowuje się jajkami
Wiosenne rytuały – na Wielkanoc często odbywają się różne wiosenne rytuały, takie jak np. palenie wiosny, oczyszczanie domów, zaprawianie gruntów, czy ochrona przed złą energią.
Wielkanocne śniadanie – to ważne dla Polaków wydarzenie, w którym składane są życzenia i dzielone się jajkami z bliskimi. Na stole często pojawiają się tradycyjne potrawy, takie jak kiełbasa, chleb, jajka czy białe kiełbaski.
Dopiszecie coś do naszej listy? Zapraszamy do zabawy!
コメント